Od uznania národného plemena zošľachtená valaška uplynulo tridsať rokov

10.06.2012 Liptovský Mikuláš

Východná 10. júna (TASR) – Slovenskí ovčiari si dnes v rámci slávnostného programu Ovenálií vo Východnej pripomenuli tridsiate výročie uznania národného plemena zošľachtená valaška. Napriek veľkej konkurencii cudzích špecializovaných plemien oviec má na Slovensku stále najpočetnejšie zastúpenie.

„Prednosťou našej zošľachtenej valašky je obdivuhodná kombinácia úžitkovosti. V každom smere poskytuje veľmi kvalitný produkt, či už sa to týka mlieka, mäsa, ale samozrejme aj vlny. Môžeme byť na túto skutočnú súčasť nášho národného pokladu právom hrdí, neodmysliteľne patrí na slovenské pasienky,“ zdôraznil pre TASR výkonný riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Slavomír Reľovský.

Výhody pôvodného plemena pre tuzemský chov vyzdvihla Anna Kováčiková, predsedníčka Poľnohospodárskeho družstva z Liptovských Revúc, kde majú veľké stádo zložené výhradne zo zošľachtených valašiek. „V našich náročných horských podmienkach sa osvedčila predovšetkým ich výborná chodivosť a odolnosť voči výkyvom poveternostných podmienok, keď sneh zvykne napadnúť hoci i v júni. Skúšali sme aj dovezené plemená, ale na našich kopcoch dlho nevydržali,“ skonštatovala.

Cielené šľachtenie valašky krížením s anglickými plemennými baranmi začalo v 50. rokoch minulého storočia v Liptove a postupne pokračovalo aj v ďalších kútoch Slovenska. „Prvotným zámerom bolo dosiahnuť výraznú zmenu charakteru vlny. Snažili sme sa o to dlhé tri desaťročia a napokon sa za významného podielu viacerých odborníkov podarilo,“ zaspomínal si jeden z aktívnych pamätníkov Egon Gyarmathy.

„Pod dojmom dovozu špecializovaných plemien zo zahraničia sa na valašku často hľadí cez prsty, no každý národ by si mal chrániť svoje pôvodné plemená, lebo majú nezastupiteľný význam. Musíme si otvorene povedať, že slovenská spoločnosť sa o ne nestará tak, ako by si zaslúžili. Mám na mysli predovšetkým zvýhodnenie a podporu chránených chovov,“ dodal Reľovský.
 

Vyberte región